Calendar :: Greco-catolic - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2017 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2017

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 01 Scoaterea Sf Cruci; Sf 7 prunci Macabei, mama și învățătorul lor; Sf Alfons de Liguori
(Începe Postul Adormirii Maicii Domnului)
 
MIERCURI 02 Aducerea moaștelor Sf. m. arhid. Ștefan la Ierusalim (415).  
JOI 03 Cuv Isac, Dalmat și Faust  
VINERI 04 Sf 7 tineri din Efes; Aducerea moaștelor Cuv M Eudochia; Sf Ioan Vianney  
SÂMBĂTĂ 05 Sf M Eusignie; Sf Fabian, papa Romei
(Înainteserbarea Schimbării la Față a Domnului)
 
DUMINICĂ 06 SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS. EvU Lc 9,28-36; Ap 2Pt 1,10-19; Ev Mt 17,1-9. Dezlegare la pește
LUNI 07 Cuv Dometie Persul; Sf M Narcis al Ierusalimului  
MARȚI 08 Sf. ep. m. Emilian; [Sf. Dominic].  
MIERCURI 09 Sf. ap. Matia; [Sf. Tereza Benedicta a Crucii (Edith Stein), patroana Europei].  
JOI 10 Sf M Arhidiacon Laurențiu.  
VINERI 11 Sf M Euplu; Sf Clara de Assisi  
SÂMBĂTĂ 12 Sf M Fotie, Anicet.  
DUMINICĂ 13 DUMINICA A 10-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea lunaticului)
Aducerea moaștelor Cuv Maxim Mărturisitorul
(V 1; L 10; Ap 1 Cor 4, 9-16; Ev Mt 17, 14-23)
(Întroptirea sărbătorii Schimbării la Față)
 
LUNI 14 Sf Pf Miheia; Sf Maximilian Kolbe
(Înainteserbarea Adormirii Maicii Domnului)
 
MARȚI 15 ADORMIREA MAICII DOMNULUI. EvU Lc 1,39-49.56; Ap Fil 2,5-11; Ev Lc 10,38-42; 11,27-28.  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 16 Aducerea de la Edesa la Constantinopol a icoanei nefăcute de mână a Domnului nostru Isus Hristos (944); Sf. m. Diomid.  
JOI 17 Sf M Miron  
VINERI 18 Sf. m. Flor și Laur.  
SÂMBĂTĂ 19 Sf. m. Andrei Stratilat și cei împreună cu el.  
DUMINICĂ 20 DUMINICA A 11-A DUPĂ RUSALII (Pilda datornicului nemilos)
Sf Pf Samuel; Sf Bernard
(V 2; L 11; Ap 1 Cor 9, 2-12; Ev Mt 18, 23-35)
 
LUNI 21 Sf Ap Iuda Tadeu; Sf M Vasa și fiii ei; Sf papă Pius X  
MARȚI 22 Sf. m. Agatonic și cei împreună cu el; [Sfânta Fecioară Maria Regină].  
MIERCURI 23 Sf. m. Lup; Sf. ep. m. Irineu de Lyon.  
JOI 24 Sf M Eutihie, ucenicul Sf Ap Ioan  
VINERI 25 Aducerea moaștelor Sf Ap Bartolomeu; Sf Ap Tit  
SÂMBĂTĂ 26 Sf M Adrian și Natalia, soți  
DUMINICĂ 27 DUMINICA A 12-A DUPĂ RUSALII (Tânărul bogat)
Cuv Pimen; Sf M Osius de Cordoba; Sf Monica, mama Sf Augustin
(V 3; L 1; Ap 1 Cor 15, 1-11; Ev Mt 19, 16-26)
 
LUNI 28 Cuv Moise Etiopianul; Sf Augustin  
MARȚI 29 TĂIEREA CAPULUI SF. IOAN BOTEZĂTORUL. EvU Mt 14,1-13; Ap Fap 13,25-33; Ev Mc 6,14-30. Post și ajun
MIERCURI 30 Sf. patr. Alexandru, Ioan și Pavel cel Nou ai Constantinopolului.  
JOI 31 Așezarea în raclă a brâului Maicii Domnului