| Biserica Adormirea Maicii Domnului Doman
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Doman | |||||||
| Comună: | Resita | |||||||
| Judet: | Caras-Severin | |||||||
| Adresa: | nr. 149 | |||||||
| Cod postal: | 320003 | |||||||
| Telefon: | 0742... Click aici pentru a Vizualiza Telefoanele! | |||||||
| Adresa de e-mail: | | |||||||
| Adrese utile: | www.episcopiacaransebesului.ro, www.primaria-resita.ro, www.cjCS.ro, cs.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Preot: | Manole Gheorghe Cristian | |||||||
| Hram: | Adormirea Maicii Domnului | |||||||
| Detalii: | Primul document care atesta existenta unei parohii ortodoxe in aceste locuri este din anul 1784, document ce se afla in registrul circularelor, si este semnat de episcopul Popovici al Varsetului. Un alt document aflat tot in registrul circularelor, dateaza din 1786 si este semnat de episcopul Ioan Ioanovici Scarabent. Date despre existenta parohiei noastre mai aflam dintr-un protocol incheiat in anul 1798 si care este semnat de preotul Piotr Ioanovici Zidam. Desi primele date care se refera la existenta parohiei noastre sunt doar din anul 1784 incoace, totusi avem credinta ca parohia este mult mai veche, poate chiar de odata cu localitatea avand in vedere ca inca de la inceput cei care au populat Doman-ul au fost romani bastinasi sau veniti din Ardeal si Moldova sau alte zone ale tarii. De exemplu biserica actuala a fost zidita in anul 1782, probabil pe locul uneia mai vechi de lemn. Ea fost sfintita in timpul preotului paroh Ioan Uzum si a protopopului de Resita Iosif Ieremia, in anul 1939 de praznicul Sf. Imparati Constantin si mama sa Elena, de catre dr. Vasile Lazarescu, Episcopul Caransebesului la acea vreme. Hramul care l-a primit biserica a fost Adormirea Maicii Domnului (15 august) . La inceput biserica nu a avut pictura, fiind impodobita cu pictura noua in tehnica tempera de catre pictorita Maria Tudur din Resita in anul 1992. Tot in acest an s-a sculptat un iconostas nou de catre mesterul Pocher Pavel din Lugoj, icoanele de pe iconostas fiind pictate de pictorul Victor Jurca tot din Lugoj. Tot in acest an biserica a fost tencuita de catre mesterul Dumitru Mircea, epitropul bisericii. Toate aceste lucrari au fost facute in timpul preotului paroh Aurel Bendariu, protopop al Resitei fiind dr. Vasile Petrica. Ele au fost sfintite in 29 septembrie 1996 de catre I. P. S. dr. Laurentiu Streza, Episcopul Caransebesului la acea vreme. Pecetluirea Sfintei Mese a fost facuta in anul 2008 la 10 august, de catre PS Lucian Mic, Episcopul Caransebesului, protopop al Resitei fiind Nicolae C. Mirisan, iar paroh fiind pr. Gheorghe Cristian Manole. | |||||||
| Nr. vizualizari: | 11641 | |||||||
| Data ultimei vizualizari: | 2026-06-24 14:32:50 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2014-02-25 02:22:46 | |||||||
| Data incarcarii pe sit: | 2009-04-14 01:09:28 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 2 | |||||||
| Invitație: (2010-12-08) | Cei care doriți sa vedeți poze sau sa citiți și alte lucruri despre biserica din doman puteți accesa și pagina de internet a parohiei: www.ParohiaDomanResita.ro. | |||||||
| Apreciere: (2010-05-04) | Intr-adevar, Biserica ce poarta Hramul Adormirea Maicii Domnului situata in cartierul Doman la aproximativ 4 km de resedinta judetului Caras-Severin (Resita) este situata pe un asezamant special. La cateva minute de mers pe jos de centrul cartierului ce consta din strada principala in capetele careia strajuiesc doua troite (cruci) din a caror gravura (ce poarta un aer plin de incarcatura emotionala, fiind martore a celor doua razboaie mondiale si a atator evenimente ce au marcat cel putin ultima suta de ani din istoria vestica a Romaniei) se distinge si astazi in pofida timpurilor trecute anul "inaltarii" lor; astfel este presarat drumul spre Biserica ortodoxa Doman. Odata ajuns in fata acesteia, intr-un moment de prim contact, se "destainuie" o bisericuta ce cunoaste cu siguranta mult mai multe decat noi toti la un loc, incadrata intr-e arbori a caror "rami" au ocrotit-o de-a lungul existentei sale si au mangaiat-o in timp de restriste, dar au si "premenit-o" in timp de sarbatoare. O tuie ce parca pastreaza in adancul "sufletului" ei sunetul tocii ce suna "cu jale", dar si cu bucurie de-a lungul praznicelor de peste an, strajuieste de zeci de ani la intrarea in acest locas sfant. Odata patrunsi in curtea biserici la un prim ocol se pot remarca in partea stanga a acesteia doua cruci a caror treacat prin vreme ne destainuie noua o parte din timpul trecut. Spre a fi totul si mai feeric, dar foarte adevarat totusi, odata pasind pragul acestui locas, i-ti vine in intampinare o pictura speciala, cu totul aparte, a caror culori intr-o cromatica simbiotica descrie o armonie perfecta. Sculptura insa-si desavarsita prin farmecul ei apare impreuna cu iconostasul ce descrie cu o armonie impecabila adevarul si cuvantul lui Dumnezeu. Acestea toate impreuna cu preotul sachelar Manole Cristian si enoriasii acestei parohii fac ca prin atmosfera creata, intr-adevar sa te simti cu adevarat mai aproape de Dumnezeu. Deloc de neglijat ese faptul ca fiecare slujba (Utrenie, Sfanta Liturghie sau Vecernie) destainuie cuvantul lui Dumnezeu intr-un cadru ce imbina vechiul cu noul, traditia cu modernul, astfel incat credinciosul poate sesiza cu usurinta intregul devotament si dorinta de a suplimenta incarcatura sufleteasca. Un astfel de moment de maxima importanta a fost Slujba Vecerniei sau Slujba celei de-a doua Invieri in care preotul a citit EVANGHELIA in Limba Latina, Romana, precum si in cea Engleza. Astfel, este de ajuns ca orice calator, strain de aceste meleaguri, sa "fie" odata si cu siguranta va reveni. Hristos a Inviat! Mihai Gogonea | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format marit!
Vedere din lateral |
Timp total: 0.03s...
[]:1