Naşterea Domnului – popas duhovnicesc. Expoziţie de icoane realizate de elevi şi preşcolari, la Oradea - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Naşterea Domnului – popas duhovnicesc. Expoziţie de icoane realizate de elevi şi preşcolari, la Oradea

[2017-01-30]
de Iulian Dumitrascu

Sala festivă a Palatului Copiilor şi Elevilor din Oradea a adunat împreună (vineri, 27 ian. 2017) peste 100 de preşcolari şi elevi de la 30 de unităţi învăţământ din judeţul Bihor, cu prilejul galei de premiere din cadrul expoziţiei-concurs Naşterea Domnului – popas duhovnicesc. Manifestarea a fost organizată de Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, Asociaţia Părinţi pentru Ora de Religie – filiala Bihor şi Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea, ne-a transmis Pr. Prof. Florin Negruţiu.
În cadrul expoziţiei, preşcolari şi elevi de la toate ciclurile de învăţământ, coordonaţi de educatoare, învăţători, profesori de religie şi desen, au expus colaje, desene şi icoane pictate pe sticlă şi lemn. O secţiune specială a fost dedicată în acestă ediţie vitraliilor lucrate de elevi în cadrul unui cerc de pictură de la CSEI Orizont Oradea. Lucrările au fost jurizate de învăţători şi profesori de desen şi religie, urmărindu-se respectarea temei şi a tehnicii de lucru în raport cu particularităţile de vârstă ale preşcolarilor şi elevilor.
În cadrul evenimentului, Pr. Nicolae Pop, vicar eparhial, în calitate de delegat al Preasfinţitului Părinte Sofronie, a transmis cuvântul de apreciere şi binecuvântare din partea Ierarhului, subliniind jertfa dascălilor, munca elevilor şi caracterul misionar al preocupării lor. Părinţii, dascălii şi elevii au fost încredinţaţi de preţuirea Preasfinţiei Sale şi de sprijinul acordat în întregul lor demers.
Diplomele şi cărţile de rugăciuni oferite fiecărui elev şi cadru didactic din partea organizatorilor cu sprijinul APOR Bihor, au fost înmânate inspectorul şcolar pentru religie şi Părintele Vicar Nicolae Pop, ocazie cu care a fost evocată implicarea fiecărei instituţii în reuşita acestei manifestări, rolul lor în educaţia copiilor şi tinerilor asigurând o punte de legătură între şcoală şi Biserică, în beneficiul familiei.
Activitatea se înscrie în seria de manifestări organizate la nivelul Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei pentru a marca Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti în Patriarhia Română.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1065, Ultimul acces: 2026-06-23 10:03:16