Seminarul Sfinţii Vasile, Grigore şi Ioan, din Oradea, la ceas aniversar[2017-01-30]Aniversare la Seminarul din Oradea30.01.2017, Oradea (Catholica) - Eveniment de o importanţă deosebită, atât pentru Biserica noastră cât şi pentru societate, Jubileul aniversar al celor 225 de ani de existenţă a Seminarului Sfinţii Vasile, Grigore şi Ioan, din Oradea, a fost inaugurat prin celebrările din seara zilei de sâmbătă, 28 ianuarie şi din ziua de duminică, 29 ianuarie 2017. Se aniversează 225 de ani de când începea să funcţioneze la Oradea instituţia teologică de învăţământ superior unde urmau să se formeze atât viitorii preoţi ai Eparhiei de Oradea cât şi viitorii dascăli din Oradea şi împrejurimi. Este o obligaţie a noastră, a tuturor, aceea de a nu uita ceea ce au făcut înaintaşii noştri. Este o obligaţie a Bisericii aceea de a continua opera evanghelizatoare a Mântuitorului pe pământ. Este datoria Bisericii aceea de a forma păstori pentru ca, prin intermediul lor, să transmită tezaurul său de credinţă. Celebrările de sâmbătă seara s-au desfăşurat în Biserica Seminarului, pentru început, acolo unde s-a celebrat Slujba Vecerniei de către Preasfinţia Sa Virgil Bercea, Episcopul nostru. La începutul celebrării, doi seminarişti au fost înveşmântaţi cu reverenda, haina specifică clerului, de către însuşi ierarhul locului. Apoi, în cadru solemn, Preasfinţia Sa Virgil a oferit diferite distincţii unor preoţi cu merite deosebite, pentru activitatea desfăşurată în Biserică, dar şi unor laici merituoşi. Mons. Ioan Alexandru Pop, capelan al Sanctităţii Sale Papa Francisc, responsabilul cu pastoraţia în Italia, a primit bederniţa. Au primit distincţia de iconom stavrofor cu dreptul de a purta crucea pectorală trei preoţi din Italia, preoţi care prin activitatea lor susţin acţiunea de formare a viitorilor preoţi. Au primit Crucea Eparhială pentru Laici: Ionuţ Mihai Popescu, directorul Departamentului Oradea al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai Cluj-Napoca; sr. Ligia Man şi Mihaela Goţia, profesor respectiv secretară în acelaşi departament. La finalul Vecerniei, Preasfinţia Sa Virgil a oferit Diploma Omagială Sfinţii Vasile, Grigore şi Ioan unor preoţi şi laici care au avut merite deosebite, în special în procesul de formare a seminariştilor şi a viitorilor preoţi. Printre aceştia se numără şi foştii rectori ai seminarului. După încheierea slujbei Vecerniei, s-a plecat în procesiune spre Capela Sfinţii Trei Ierarhi a seminarului. A fost resfinţită în urma instalării noului iconostas şi a lucrărilor de reamenajare, prin ungerea cu Sfântul şi Marele Mir şi prin stropirea cu apă sfinţită. Evenimentul inaugural s-a desăvârşit duminică prin celebrarea solemnă a Sfintei Liturghii în Catedrala Sfântul Nicolae, la ora 10. Soborul de preoţi împreună cu diaconii şi cu Episcopii a pornit în procesiune de la Liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu spre Catedrală. Biserica a fost plină de credincioşii care au dorit să se unească cu noi în mulţumirea ce am adus-o Domnului pentru cei 225 de ani de existenţă a seminarului. Oaspeţi de seamă Ne-am bucurat să avem alături de noi pe Preasfinţia Sa Vasile Bizău, Episcopul greco-catolic de Maramureş, precum şi pe Preasfinţia Sa Lászlo Böcskei, Episcopul romano-catolic de Oradea, delegaţiile seminarelor greco-catolice din Slovacia, Ucraina, Germania şi România (Cluj-Napoca şi Blaj) dar şi a Institutului Romano-Catolic Sfântul Iosif din Iaşi, în frunte cu rectorii lor. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de către seminariştii celor trei seminare greco-catolice din România: din Blaj, Cluj-Napoca şi Oradea. În cadrul Sfintei Liturghii s-au oferit de asemenea diferite distincţii unor preoţi şi laici devotaţi. Pr. Vasile Alexandru Barbulovici, sincel în regiunile Liguria, Lombardia, Piemonte, Triveneto, din Italia, a primit bederniţa. Au primit Crucea Eparhială pentru Laici prof. Aurelian Andrei Cristea, fost director al Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu din Oradea şi prof. Rodica Mureşan, directoarea aceluiaşi liceu, precum şi Alexandru Octavian Stoica şi Martin Peter Miheller, directorul respectiv managerul Liceului Don Orione din Oradea. Aceeaşi distincţie au primit-o şi sr. Maria Tereza Zăpodeanu şi Laura Ologu. Ne-am bucurat de asemenea de prezenţa oficialităţilor şi a reprezentanţilor diferitelor instituţii de învăţământ şi cultură din Oradea, precum a prefectului Claudiu Adrian Pop, a rectorului Constantin Bungău, însoţit de diferiţi decani şi profesori de la Universitatea din Oradea, dar şi a altor oaspeţi din ţară şi din străinătate. La finalul celor două celebrări, oaspeţii şi gazdele s-au bucurat de o agapă fraternă. Date istorice Seminarul Român Unit a fost înfiinţat în anul 1792, de sărbătoarea Sfinţilor Vasile, Grigore şi Ioan, 30 ianuarie, din ordinul Împăratului Leopold al II-lea. Episcopul român unit de Oradea Mare, Ignatie Darabant, a fost cel care a constatat nevoia de a avea un loc unde să se formeze clerul român şi dascălii, pentru Eparhia de Oradea, recent înfiinţată. Astfel a cerut Împăratului înfiinţarea Seminarului din Oradea, cel care avea să fie: „un institut de creştere, menit să devină izvor de lumină şi cultură, de dragoste de limbă şi de neam pentru poporul român de la graniţele apusene ale românismului”. Locul în care s-a înfiinţat această instituţie eclezială fusese mai înainte casa călugărilor iezuiţi iar apoi casa canonicilor greco-catolici. Din ordinul Împăratului Leopold al II-lea, clădirea a fost pusă la dispoziţia Seminarului. De-a lungul timpului, pentru a răspunde nevoilor tot mai mari ale aceluiaşi scop, clădirile s-au mărit şi reînnoit, ajungându-se astăzi la un adevărat complex destinat învăţământului catolic pentru toate vârstele. Au trecut 225 de ani de atunci şi, de-a lungul istoriei, această prestigioasă instituţie şi-a dovedit importanţa, educând numeroşi tineri care apoi au devenit profesori, preoţi şi Episcopi. A fost înfiinţată ca Seminar Teologic ajungând, în anul 1924, la gradul de Academie Teologică de grad universitar, fiind însă desfiinţată în anul tristeţii – 1948. Atunci, clădirilor li s-a dat altă destinaţie. După căderea comunismului, în anul 1990, pe vremea Preasfinţitului Vasile Hossu, instituţia s-a reînfiinţat sub numele de Institutul Teologic Greco-Catolic. În anul 1998, sub păstorirea Preasfinţitului Virgil Bercea, a fost integrată în Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, devenind Departamentul Oradea al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică. În acelaşi timp, continuă să existe şi Seminarul Sfinţii Trei Ierarhi, Vasile, Grigore şi Ioan, locul în care viitorii preoţi se formează din punct de vedere spiritual, liturgic şi pastoral. (Rector, pr. Anton Cioba, pentru EGCO.ro) Sursa: www.Catholica.ro Contor Accesări: 1078, Ultimul acces: 2026-06-24 05:18:43
|
Timp total: 0.03s...
[]:1