PS Petroniu i-a îndemnat pe elevii seminarişti să meargă spre împărăţia lui Dumnezeu urmând exemplul vieţii Sfinţilor Trei Ierarhi[2017-01-31]de Sorin IoniţePreasfinţitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, a oficiat luni, 30 ianuarie 2017, Sfânta Liturghie în Capela Sfinţii Trei Ierarhi a Liceului Ortodox Sfântul Nicolae din Zalău, informează site-ul oficial al eparhiei. La slujbă au participat, pentru a-i cinsti pe ocrotitorii spirituali ai şcolilor teologice, părinţii profesori, cadrele didactice, elevii liceului şi mai mulţi credincioşi din municipiu. În cuvântul rostit, ierarhul a expus viaţa şi principalele învăţături ale celor Trei Mari Ierarhi şi a subliniat importanţa cinstirii lor în şcolile teologice. Să-i avem ca mijlocitori în faţa lui Dumnezeu! Să-i rugăm să ne lumineze şi să ne dea putere, ca prin exemplul vieţii lor să mergem spre împărăţia lui Dumnezeu, aprofundând învăţăturile creştine, a spus Preasfinţia Sa. *** Capela cu hramul Sfinţii Trei Ierarhi a fost amenajată la etajul al doilea al liceului şi sfinţită în anul 2003, de Preasfinţitul Părinte Petroniu. Datorită necesităţilor de ordin practic, paraclisul a fost extins ca spaţiu, noile lucrări fiind sfinţite în ianuarie 2008. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1180, Ultimul acces: 2026-06-22 21:55:02
|
Timp total: 0.03s...
[]:1