Credincioşii gălăţeni i-au sărbătorit pe Sfinţii Trei Ierarhi[2017-01-31]de Iulian DumitrascuLocaşul de cult situat în centrul Galaţilor, pe faleza superioară a Dunării, şi-a cinstit în 30 ianuarie 2017, ocrotitorii: pe Sfinţii Trei Ierarhi. Cu acest prilej, biserica ce reflectă Galaţii celei de a doua jumătăţi a secolului al XIX-lea, s-a dovedit a fi neîncăpătoare pentru sutele de credincioşi, tineri şi vârstnici deopotrivă. După ce, în ajun, un sobor de preoţi şi diaconi a oficiat slujba Vecerniei celei Mari unită cu Litia, în ziua hramului preoţi şi credincioşi în unitate liturgică au participat la Sfânta Liturghie sub Pantocratorul bisericii parohiale, după cum ne-a precizat Pr. Gabriel Molocea, Consilier misionar şi mass-media. Răspunsurile la strană au fost oferite de toţi credincioşii prezenţi, într-o frumoasă cântare omofonă. La finalul slujbei, pr. Gelu Aron, consilier administrativ şi delegat eparhial, a transmis celor prezenţi cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos care, în perioada aceasta, se află în Roma, Italia, la manifestările liturgice şi culturale prilejuite de Adunarea Eparhială şi Congresul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. În continuare, parohia Sf. Trei Ierarhi a binecuvântat şi premiat 6 tineri cu rezultate deosebite la diferite concursuri şi olimpiade locale şi naţionale, dar şi cu prezenţe remarcabile în activităţile social-filantropice, oferindu-le premii în bani, diplome şi cărţi ziditoare de suflet. La final, a fost săvârşit parastasul pentru ctitori. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1216, Ultimul acces: 2026-06-23 16:00:05
|
Timp total: 0.03s...
[]:1