Ocrotitorii învăţământului teologic cinstiţi la Arad - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Ocrotitorii învăţământului teologic cinstiţi la Arad

[2017-01-31]
de Gheorghe Anghel

Manifestări culturale la Arad
Ocrotitorii învăţământului teologic, Sfinţii Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de aur, au fost cinstiţi luni, 30 ianuarie 2017, la Arad. După Sfânta Liturghie oficiată în vechea catedrală a oraşului, în incinta facultăţii de Teologie „Ilarion V. Felea” au fost organizate mai multe manifestări culturale şi religioase, informează Protos. Iustin Popovici, Consilier Mass Media al Arhiepiscopiei.
În deschiderea evenimentului, părintele decan, Pr. Prof. Dr. Cristinel Ioja, a mulţumit ÎPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, şi doamnei Ramona Lile, rectorul Universităţii Arad, pentru sprijinul acordat Facultăţii de Teologie.
Invitată la cuvânt, doamna rector a mulţumit pentru invitaţie, felicitând pe IPS Arhiepiscop Timotei, cât şi conducerea Facultăţii din Arad pentru dezvoltarea acestei instituţii, ceea ce duce firesc şi la creşterea prestigiului Universităţii. De asemenea, a fost manifestată dorinţa de rodnică colaborare, la fel ca şi până acum, între Universitate şi Arhiepiscopie în vederea promovării valorilor comune, ne-a transmis Pr. Dr. Filip Albu de la Facultatea de Teologie din Arad.
Părintele prof. Călin Teuca, directorul seminarului arădean a evocat, la rându-i, aceeaşi bucurie a conlucrării dintre cele două instituţii teologice.
În continuare, arhid. asist. drd. Tiberiu Ardelean a susţinut referatul intitulat: Rugăciunile dipticelor după Prefacere – asemănări şi deosebiri în cele două Liturghii, a Sf. Ioan Gură de Aur şi a Sf. Vasile cel Mare.
Apoi, a urmat un scurt moment artistic în care au fost recitate, de către elevii seminarişti, trei texte emblematice din cei trei mari părinţi sărbătoriţi, intercalate de trei piese corale interpretate de corala bărbătească a Facultăţii, condusă de Conf. Dr. Mircea Buta.
Cuvântul de încheiere a aparţinut ÎPS Arhiepiscop Timotei care a mulţumit lui Dumnezeu pentru această unitate dintre Biserică şi Şcoală, cât şi pentru dăinuirea acestei comuniuni, spre care trebuie să tindem mereu. Ea dă mărturie şi despre unitatea noastră naţională, de care s-a făcut pomenire de curând. Tocmai de aceea hramurile catedralelor din ţară sunt închinate acestei serbări a unităţii, sugerate atât de cea a Sfintei Treimi (Arad şi Sibiu) cât şi de cea a Sfinţilor Trei Ierarhi (Iaşi şi Timişoara).
Tot în acest context, făcând referire la anul comemorativ 2017, Chiriarhul a vorbit despre grija pe care vrednicul de pomenire Patriarhul Justinian avut-o permanent faţă de învăţământul teologic.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1278, Ultimul acces: 2026-06-21 17:09:18