Valea Marului :: Biserica Nasterea Maicii Domnului - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2022 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Biserici

Biserica Nașterea Maicii Domnului
Valea Mărului
 HARTA S   HARTA G   ADAUGĂ INFO   ADAUGĂ FOTO   ADAUGĂ MESAJ   FĂRĂ MESAJE 
Religie:Ortodox
Localitate:Valea Mărului
Comună:Valea Mărului
Județ:Galați
Cod poștal:807320
Persoană de contact :Pr. Filimon Iulian
Telefon :NU deținem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)...
Adresă de e-mail : @yahoo.com
Adrese utile:www.edj.ro, www.primariaValeaMarului.ro, www.cjGalati.ro, www.prefecturaGalati.ro
Preot:Filimon Iulian
Hram:Nașterea Maicii Domnului, Sf . Mucenic Gheorghe
Înalțime maximă:15m
Detalii:Construită in anul 1896 Sfintita in anul 1897. Ctitor preot Gheorghe Gafton . FIUL SĂU IOSIF GAFTON - N. 5 dec. 1896, în Puteni (azi Valea Mărului) , jud. Galați, în familie de preot, decedat la 9 iun. 1984, în Râmnicu Vâlcea.
Seminarul teologic la Galați (abs. 1920) , Facultatea de Teologie din București ( 1920- 1924) .
Preot în parohia Rotari, jud. . Prahova (1925-1935) , apoi la biserica “Sf. Ecaterina" din București (1935-1943) , consilier referent cultural la Arhiepiscopia Bucureștilor ( 1942 - 1943) ;
Rămas văduv, în 1942 a fost tuns în monahism la mănăstirea Neamț, cu numele losif și hirotesit și protosinghel.
La 3 dec. 1943 Sf. Sinod l-a ales arhiereu-Vicar la patriarhie, cu titlul “Sinaitul” (hirotonit 19 dec. )
La 15 ian. 1944 ales episcop al Argeșului (înscăunat 21 mai 1944) girant al treburilor Patriarhiei în timpul bolii patriarhului Nicodim (oct. 1947-febr. 1948) ; din 11 martie 1948 până la începutul anului 1949 a condus și eparhia Râmnicului.

In urma noilor arondări ale eparhiilor, în febr. 1949 Sf. Sinod I-a ales episcop al “Eparhiei RâmnicuIui și Argeșului" instalat la Râmnic la 27 mart. 1949) , unde a păstorit până la moarte.

In febr. 1945 a condus delegația Bisericii noastre la alegerea și înscăunarea patriarhului Alexei al Moscovei; membru în delegția și sinodală care a vizitat Patriarhia ecumenică (1968) .

Preocupat de restaurarea monumentelor istorice-bisericești din eparhie, de valorificarea patrimoniului Cultural artistic, de ridicarea de noi locașuri de închinare sau de refacerea celor existente.

A publicat broșuri de zidire sufletească pentru credincioși, articole, pastorale și predici în periodicele bisericeștiș un apreciat predicator și misionar.
Nr. vizualizări:6572
Data ultimei vizualizări:2022-09-27 11:39:40
Data ultimei actualizări:2014-08-14 08:42:21
Data încărcării pe sit:2006-07-09 14:39:33
Nr. Mesaje:0
Nr. Fotografii:1

Clic pe fotografii pentru a le vedea in format mărit!

Data: 2011-10-10
Contor: 228

Vedere de ansamblu
Foto: Voluntar