Bogata de Jos :: Biserica Sf. Stefan - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Biserici

Biserica Sf. Ștefan
Bogata de Jos
 HARTA S   HARTA G   ADAUGĂ INFO   ADAUGĂ FOTO   ADAUGĂ MESAJ   FĂRĂ MESAJE 
Religie:Ortodox
Localitate:Bogata de Jos
Comună:Vad
Județ:Cluj
Cod poștal:407576
Telefon :NU deținem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)...
Adresă de e-mail : @yahoo.com
Adrese utile:www.mitropolia-clujului.ro, www.primariaVad.ro, www.cjCluj.ro, www.prefecturaCluj.ro
Preot:Cosmin MOCEAN
Hram:Sf. Ștefan
Detalii:Biserica "Sfântul Arhidiacon Ștefan" din Bogata de Jos. Biserica – noua biserică, de vreme ce a fost refăcută din temelie – acum cu hramul “Sfântul Arhidiacon Ștefan” , a fost sfințită în ziua de 14 noiembrie 1965 de episcopul Teofil Herineanu, înconjurat de un sobor de preoți în frunte cu protopopul Dumitru Purdea. Părintele Ștefan a slujit până în 7 februarie 1974. În 1958 a fost distins cu brâu roșu. Fiica sa Mărioara, este căsătorită cu profesorul Maniu Victor. Preotul Ștefan Teodorean a decedat în 24 septembrie 1976, fiind înmormântat în Vad, în cimitirul din grădina bisericii episcopale.
În 7 iulie 1974 a fost numit preot Gavrilă Ion, născut în 11 septembrie 1951 în satul Dealul Frumos, județul Sibiu, în familia Șerban Gavrilă și Susana Crăciun. A studiat primele 8 clase în Dealul Frumos și Merghindeal după care a urmat cursurile Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, apoi ale Institutului Teologic Universitar Sibiu. După căsătoria cu învățătoarea Leontina Gliga din Bunești (n. la 20 II 1954) , în zilele de 4 și 5 decembrie 1972 a fost hirotonit în Sibiu de episcopul vicar Visarion Aștilean Rășinăreanul. Din 1 decembrie 1972 până în 1 iulie 1974 a fost preot la Oiejdea, județul Sibiu. Aici i s-a născut în 3 martie 1974 primul copil – Mariana. Părintele Gavrilă a slujit în Bogata de Jos până la 1 noiembrie 1986 când a fost transferat la Dezmir. A fost un preot bun, care a consolidat parohia, a reparat și întreținut bisericile din parohie și filie și a pus stavilă propagandei sectare din filia Curtuiușu Dejului. Timp de aproape un an parohia a rămas vacantă, fiind slujită de preoți prin delegație.
În data de 1 august 1987 a fost numit preot Tecar Sabin, născut în 12 iunie 1954 în Vima Mare, în familia Gavril Tecar și Rozalia Butuza. A studiat în Vima Mare (Școala generală de 8 ani) , la Ileanda (Liceul) , Cluj-Napoca (Seminarul și ultimii 3 ani ai Facultății) și la Sibiu (Institutul Teologic Universitar-anul I ) .
S-a căsătorit cu Elisabeta Oltean din Bogata de Jos, născută în 11 septembrie 1957. A fost hirotonit în zilele de 13 și 16 septembrie 1980 în Cluj-Napoca și Sălicea, de episcopul vicar Justinian Chira Maramureșanul. Din 1 decembrie 1980 până în 31 iulie 1987 a fost preot în Pintic. De la 1 august 1987 până la 30 aprilie 2001 a fost parohul Bogății de Jos. În chiar anul numirii sale au început ample lucrări de restaurare a bisericii care, având fundație slabă, prezenta riscul prăbușirii. În 1989 biserica a fost pictată de Muste Valentin din Baia-Mare, iar în 1990 a fost mobilată și lambrisată. În 13 octombrie 1991 a fost resfințită de episcopul vicar Irineu Pop Bistrițeanul și un sobor de preoți în frunte cu protopopul Dejului, Teofil Herineanu.
Pentru merite pastorale și gospodărești, părintele Tecar a fost distins sachelar și iconom. Fiica Adela-Sabina, născută la 24 VI 1981, este studentă la I. S. E. în Cluj-Napoca și fiul Marius-Gavril, născut în 3 X 1982, este student la Teologie în Cluj-Napoca.
În 1 mai 2001 preotul Tecar Sabin a fost transferat la parohia Mănășturel.
Din 1 august 2001, preot paroh este Mocean Cosmin Pompei, născut în Mociu la 11 iulie 1979 în familia Pompei Mocean și Maria Baias. A frecventat cursurile școlii generale în Cămărașu (satul obârșiei) și ale Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca. După căsătoria cu Alina Codruța Mureșan (născută în Cluj-Napoca la 21 august 1982) , în zilele de 29 iulie și 1 august 2001 a fost hirotonit în Vâlcele și Cluj-Napoca, de episcopul vicar Vasile Someșanul pe seama parohiei Bogata de Jos. În prezent, părintele Mocean urmează cursurile Facultății de Teologie din Cluj-Napoca.
Nr. vizualizări:3235
Data ultimei vizualizări:2021-06-19 22:34:55
Data ultimei actualizări:2019-12-03 11:07:31
Data încărcării pe sit:2006-04-30 08:00:54
Nr. Mesaje:0
Nr. Fotografii:1

Clic pe fotografii pentru a le vedea in format mărit!

Data: 2009-12-20
Contor: 63

Vedere din lateral
Foto: Voluntar