Patru ierarhi romani isi serbeaza onomastica - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Știri și Evenimente

Patru ierarhi români își serbează onomastica

[2019-01-22]
de Iulian Dumitrașcu

Arhiepiscopul Aradului, Episcopul Spaniei și Portugaliei, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor și Arhiereul vicar al Maramureșului și Sătmarului își sărbătoresc marți ocrotitorul spiritual: pe Sfântul Apostol Timotei.
Cu acest prilej, Patriarhul României i-a adresat fiecărui ierarh câte un mesaj de felicitare.
Arhiepiscopul Timotei al Aradului
S-a născut în 4 iunie 1936 la Timișoara, primind la botez numele de Traian. A studiat la Liceul Diaconovici Loga din Timișoara, la Institutul Teologic Universitar din București (1953-1957). A devenit doctor în teologie în anul 1972; a absolvit studii de specializare la Facultatea de Teologie Protestantă din Neuchâtel (1967), la Institutul Ecumenic de la Bossey (1967-1968) și la Facultatea de Teologie din Fribourg (1971-1972).
În perioada 1960-1961 a activat ca profesor la Seminarul Teologic din Caransebeș; a fost secretar eparhial la Arad (1961-1962) și Timișoara (1962-1968); Între 1968-1975 a fost vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timișoarei și Caransebeșului. În 1968 a fost hirotonit preot, iar în 1969 tuns în monahism la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, cu numele Timotei. A fost hirotesit arhimandrit în 1970.
În data de 15 decembrie 1975 a fost ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și Caransebeșului, cu titlul Lugojanul, iar în data de 8 februarie 1976 a fost hirotonit arhiereu.
A fost ales Episcop al Aradului în 30 septembrie 1984 (înscăunat la 2 decembrie 1984). În anul 2009, în data de 28 noiembrie, a fost ridicat în demnitatea de Arhiepiscop.
Episcopul Timotei al Spaniei și Portugaliei
S-a născut în anul 1975, în Satu-Mare. După școala primară a urmat liceul în Satu Mare, între 1989 și 1993. A absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca în anul 1997). Urmează studii de specializare la Insti­tutul Teologic Ortodox „Saint Serge” din Paris (1999-2000).
În martie 1998 a fost tuns în monahism la mănăstirea Nicula, cu numele Timotei.
A îndeplinit următoarele misiuni:
ieromonah și duhovnic la mănăsti­rea „Acoperământul Maicii Domnului” din Bussy-en-Othe (Yonne, Franța), între 1999 și 2001;
ieromonah slujitor la mănăstirea Nicula (2001-2002);
ieromonah și duhovnic la mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din Ciucea, jud. Cluj (2002-2004);
în aprilie 2004 a fost transferat la Mitropolia Orto­doxă Română a Europei Centrale și Meri­dionale (cu sediul la Paris), fiind slujitor la mănăstirea „înălțarea Sfintei Cruci” din Malvialle (Franța), în perioada 2004-2005;
din luna noiembrie a anului 2004 a slujit și la Parohia ortodoxă românească din Toulouse – Franța;
un an mai târziu (noiem­brie 2005) a devenit stareț al mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din Villar – Franța, precum și exarh al mănăstirilor din Mitropolia Europei Occidentale și Meridi­onale.
În luna martie 2008 Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales episcop pentru nou-înființata Episcopie Ortodoxă Română din Spania și Portugalia.
A fost hirotonit arhiereu și întronizat la 25 mai 2008, în biserica ortodoxă românească din Alcala de Henares (Spania).
Episcopul vicar Timotei Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor
S-a năs­cut în 13 noiembrie 1966, în Rădășeni – Fălticeni, jud. Suceava, din părinții Miron și Elena Aioanei, la botez primind numele Cristinel-Gabriel.
Urmează școala generală în orașul Fălticeni (1973-1981), treapta I a Liceului Nicu Gane din Fălticeni (1981 – 1983), Seminarul Teologic de la Mănăsti­rea Neamț (1984-1989); cursurile Institutul Teologic de Grad Universitar din București, anul I (1989-1990), apoi ale Institutului Teolo­gic de Grad Universitar din lași (1990-1993).
Obține titlul de doctor în Teo­logie (25 februarie 2014) cu teza: Istoria Așezămintelor Românești de la Ierusalim, sub îndrumarea Pr. prof. dr. Constantin Pătuleanu.
Este tuns în monahism cu numele Timotei (1 februarie 1989) de arhimandritul Bartolomeu Anania (viitorul mitropolit al Clujului); hirotonit ierodiacon (8 iunie 1989) de episcopul Eftimie Luca al Romanului și Hușilor.
Este hirotesit arhidiacon (30 decembrie 1990) la Mănăstirea Văratic, ieromonah (14 octombrie 1993), protosinghel (21 noiem­brie 1993) în Catedrala mitropolitană din lași, apoi arhi­mandrit (24 martie 2002) în para­clisul mitropolitan Vovidenia din lași de Patriarhul Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.
Devine exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iașilor (2003-2008); exarh cultu­ral al Arhiepiscopiei Bucureștilor și mare eclesiarh al Catedralei Patriarhale (2008- 2014); repre­zentant al Patriarhiei Române la Locurile Sfinte și superior al Așezămintelor Româ­nești de la Ierusalim, Iordan și lerihon (1 februarie 2014-15 ianuarie 2015).
La 29 septembrie 2014, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române îl alege Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, cu titulatura de Prahoveanul, iar hirotonia în episcop a avut loc în 30 octombrie 2014.
Arhiereul vicar Timotei Sătmăreanul
S-a născut în 13 ianuarie 1974 în localitatea Rohia, județul Maramureș din părinții Augustin și Anastasia, primind la Botez numele Cristian-Simion.
A fost tuns în monahism la Mănăstirea Rohia în 1994, fiind hirotesit arhimandrit în anul 2005.
A absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă din Oradea (2000).
Din anul 2007, Arhim. Timotei Bel a fost starețul Mănăstirii Scărișoara Nouă. Tot în 2007 a obținut titlul de doctor în Teologie la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Tesalonic.
Din 1 februarie 2006 a îndeplinit funcția de exarh al Mănăstirilor din Episcopia Maramureșului și Sătmarului.
În 24 mai 2018 a fost ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române Arhiereu vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.
A fost hirotonit Episcop în 24 iunie 2018 la Mănăstorea Scărișoara Nouă.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 385, Ultimul acces: 2021-04-23 00:59:05