Episcopul Anton Durcovici va fi ridicat la cinstea altarelor la 17 mai 2014 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Știri și Evenimente

Episcopul Anton Durcovici va fi ridicat la cinstea altarelor la 17 mai 2014

[2014-01-09]
Episcopul Anton Durcovici (1888-1951), Episcop romano-catolic mort în închisoarea de la Sighetu Marmației, al cărui martiriu pentru credință a fost recunoscut de Papa Francisc la 31 octombrie 2013, va fi beatificat sâmbătă, 17 mai 2014, ora 11.00, la Iași, în cadrul unei Sfinte Liturghii solemne oficiată de Cardinalul Angelo Amato. PS Petru Gherghel, Episcop de Iași, a primit de la Vatican (joi, 9 ianuarie 2014) avizul din 23 decembrie 2013 prin care Sfântul Scaun a aprobat data proclamării Episcopului Anton Durcovici ca fericit în centrul Episcopiei Romano-Catolice de Iași, unde a slujit în ultimii ani ai vieții.
Sfânta Liturghie a beatificării va fi prezidată de trimisul Papei Francisc, Eminența sa Cardinalul Angelo Amato, prefect al Congregației pentru Cauzele Sfinților. Odată declarat fericit, Episcopul Anton Durcovici va fi înscris în rândul fericiților și sfinților Bisericii Catolice, introdus în calendarul Bisericii locale și sărbătorit la 10 decembrie, ziua martiriului său. "Istoria vieții și a morții Episcopului Anton Durcovici", a declarat PS Petru Gherghel, "este un puternic mesaj pentru Biserică și pentru poporul încredințat spre păstorire și reprezintă o chemare continuă la iubire și dăruire pentru slava lui Dumnezeu și binele oamenilor."
Anton Durcovici este al patrulea martir catolic din România, din perioada prigoanei comuniste, declarat fericit de Biserica Catolică, după Constantin Ignațiu Bogdánffy (2010), Episcop romano-catolic auxiliar de Satu Mare și Oradea, mort în 1949 în închisoarea din Aiud, Ioan Scheffler (2011), Episcop romano-catolic de Satu Mare, mort în 1952 în închisoarea din Jilava, și Vladimir Ghika (2013), preot romano-catolic și principe român, mort în 1954 în închisoarea din Jilava. Tot din România a fost ridicat la cinstea altarelor Fericitul Ieremia Valahul de către Papa Ioan Paul al II-lea la 30 octombrie 1983. (Biroul de presă al Diecezei de Iași, pr. Cornel Cadar)
Biografie
Episcopul Anton Durcovici s-a născut la 17 mai 1888, în Bad Deutsch-Altenburg, în Austria. La vârsta de șase ani a venit la Iași, unde a frecventat cursurile Școlii Elementare a Parohiei Catolice. S-a transferat la o școală din Ploiești și, apoi, la București, unde s-a înscris la Școala "Sfântul Iosif" (1898-1901), apoi ca seminarist la Seminarul "Sfântul Duh" (1901-1906). La 30 octombrie 1906 a fost trimis la Roma, pentru a-și continua studiile teologice la Colegiul "De Propaganda Fide" (1906-1911). A fost sfințit preot, la 24 septembrie 1910, în bazilica "Sfântul Ioan din Lateran" (Roma) și s-a reîntors în țară, la 11 august 1911. După 1911 a fost mai mulți ani prefect de studii și profesor la Seminarul Arhiepiscopal "Sfântul Duh" și școlile arhiepiscopale "Sfântul Iosif" și "Sfântul Andrei" din București. A fost și administrator parohial, la parohiile din Târgoviște, Buzău și Giurgiu, în diverse etape, până în 1930. După Primul Război Mondial, părintele Anton Durcovici a ocupat diferite funcții în cadrul Arhidiecezei de București: director al Internatului "Sfântul Andrei" (1920-1924), canonic al catedralei "Sfântul Iosif" (din 8 martie 1923), rector al Seminarului "Sfântul Duh" (septembrie 1924 - octombrie 1947), vicar general al Arhidiecezei de București (2 octombrie 1935 - octombrie 1947), președinte al Academiei Teologice "Sfântul Duh" (1930-1947), cenzor al cărților, al doilea judecător în tribunalul bisericesc, examinator pentru cler, membru în Consiliul Școlar Eparhial, președinte al Congregației Mariane a Bărbaților din București (1921-1947), redactor-coordonator la ziarul "Farul nou" (1933-1944), președinte al Asociației Mamelor Creștine, președinte al Ordinului al Treilea Franciscan (terțiar), membru în consiliul administrativ arhidiecezan, duhovnic penitențiar, responsabil al Uniunii Apostolice a Clerului din România (1926-1947), director național al Operei Intronizării Preasfintei Inimi a lui Isus în Familiile Creștine (din 31 martie 1939). A fost decorat în 1931 cu Ordinul Steaua României în grad de ofițer, iar în 1934 a fost numit camerier papal.
La 30 octombrie 1947, papa Pius al XII-lea l-a numit episcop de Iași. A fost consacrat la 5 aprilie 1948, în catedrala "Sfântul Iosif" din București, de nunțiul apostolic Gerald Patrik O'Hara, și înscăunat, în catedrala din Iași, la 14 aprilie, același an. În timpul scurtei sale păstoriri a Diecezei de Iași, episcopul Durcovici a desfășurat o activitate pastorală asiduă, vizitând parohiile din Moldova și însuflețind cu viața sa inimile enoriașilor. La 17 ianuarie 1949 a fost numit și administrator apostolic al Arhidiecezei de București. La 26 iunie 1949, în timp ce mergea spre Popești-Leordeni pentru a administra taina sfântului Mir, a fost arestat de Securitate și închis la București (26 iunie - 4 mai 1951), Jilava (4 mai - 10 septembrie 1951) și, apoi, la Sighetu Marmației, unde, în urma bătăilor și a înfometării, a murit la 10 decembrie 1951, fiind înmormântat în Cimitirul Orășenesc din localitate.
Procesul de canonizare al ep. Anton Durcovici a început cu faza diecezană, la 25 martie 1997, continuând, la 8 februarie 2010, cu faza romană. La 28 februarie 2013, la Vatican, s-a dat votul afirmativ argumentării teologice a martiriului episcopului Durcovici. La 15 octombrie 2013, la Vatican, membrii Congregației pentru Cauzele Sfinților, în unanimitate, au exprimat părerea pozitivă asupra martiriului și virtuților ep. Anton Durcovici. La 31 octombrie 2013 papa Francisc a recunoscut martiriul ep. Anton Durcovici, iar la 23 decembrie 2013 s-au aprobat data și locul beatificării.
(Sursa: ERCIS.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 422, Ultimul acces: 2020-06-30 22:11:32